HISTORIA

Historia Parafii św. Marcina w Słubicach

              Pierwotnie siedzibą parafii była wieś Jamno, którą w 1297 r. książę Bolesław podarował biskupom poznańskim. Najprawdopodobniej na początku XIV w. wybudowano tu kościół i erygowano parafię p.w. św. Marcina Biskupa. Kolejny kościół wzniesiono w 1595 r., a następny w 1702 r. z inicjatywy biskupa poznańskiego M. Święcickiego. Kościół ten spłonął 1854 r. Siedzibę parafii przeniesiono wówczas do Słubic, gdzie od 1791 r. istniał już murowany kościół pełniący funkcję kaplicy pałacowej, ufundowany przez Józefa Andrzeja Mikorskiego podkomorzego gostynińskiego, kasztelana rawskiego, według projektu Hilarego Szpilowskiego. Staraniem Augusta Potockiego, ówczesnego właściciela Słubic, rozbudowano wówczas kościół o dwie kaplice (nawy) boczne i wieżę.
Kościół jest klasycystyczny. Korpus wzniesiono na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie od południa. Po bokach dobudowano dwie kaplice tworzące ramiona krzyża. Wnętrze nawy posiada ścięte naroża. Prezbiterium jest niemal kwadratowe, po bokach którego znajduje się zakrystia i skarbczyk z otwartymi lożami na piętrze.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Jackowej. Jest to malarskie przedstawienie figury Matki Bożej, którą według legendy św. Jacek Odrowąż wyniósł z płonącego kościoła w Kijowie. Figura ta znajduje się obecnie w katedrze w Przemyślu. Ołtarze boczne pochodzą z połowy XIX w.; w lewym znajduje się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, w prawym obraz św. Marcina namalowany przez K. Rzetkowską w 1888 r. W lewej nawie znajduje się jeszcze jeden ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1900 r. sprowadzonym z Rzymu przez redemptorystę o. Bernarda Łubieńskiego.
Przy wyjściu umieszczony został ok. 1799 r. pomnik nagrobny Andrzeja Stanisława Kostki Młodziejowskiego, biskupa poznańskiego, kanclerza wielkiego koronnego zmarłego w 1780 r. i pochowanego w warszawskiej kolegiacie. Pomnik ten jest autorstwa Jakuba Monaldiego, nadwornego rzeźbiarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przeznaczony był pierwotnie dla kolegiaty warszawskiej. W kościele znajdują się epitafia poświęcone członkom rodzin właścicieli pałacu w Słubicach i pobliskiego Studzieńca: Mikorskim, Skarżyńskim i Grzybowskim.

Opracowano na podstawie:
Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. X, Dawne województwo Warszawskie, red. I. Galicka i H. Sygietyńska, z. 3, Dawny Powiat Gostyniński, Warszawa 1975, s. 30-33.

Diecezja Płocka. Struktura personalno-administracyjna, Płock 1978, s. 209-210.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz